Wednesday, January 9, 2019

TUR -- Manlio Dinucci -- AB, Avrupa’ya yeni füzelerin yerleştirilmesini onayladı

Resultado de imagem para pictures of the statue given by Russia of Saint George», at The United Nations

AB, Avrupa’ya yeni füzelerin yerleştirilmesini onayladı
yazan Manlio Dinucci


Avrupa Birliğine üye devletler, oybirliğiyle Amerikalı ağabeylerinin askeri stratejisinden yana tavır koydular. ABD ve Rusya arasında çatışma yaşanması durumunda, kendi topraklarının nükleer savaş alanına dönüştürülmesini kabul ettiler.

VOLTAİRE İLETİŞİM AĞI | ROMA (İTALYA) | 9 OCAK 2019

New York’ta, Birleşmiş Milletlerin « Cam Saray »ının yakınlarında, mızrağıyla bir ejderhayı öldüren Aziz Yorgiyi tasvir eden İyiliğin yere serdiği kötülük adlı metal bir heykel yer almaktadır. Bu heykel, 1987 yılında ABD ile varılan, karada konuşlu kısa ve orta (500 ila 5 000 km) menzilli nükleer füzeleri ortadan kaldıran İNF anlaşmasını kutlamak için, 1990 yılında SSCB tarafından armağan edilmişti. Ejderhanın vücudu, simgesel olarak ABDye ait Pershing-2 (bir zamanlar Batı Almanyada konuşlandırılan ) ve Sovyetlere ait SS-20 (bir zamanlar SSCBde konuşlu) gerçek balistik füze parçalarıyla oluşturuldu.

Ancak şimdi heykelde can çekişirken tasvir edilen nükleer ejderha, yeniden canlanmaktadır. Bu biraz da, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda, İNF Anlaşmasının muhafazası ve uygulanması’na yönelik Rusya tarafından sunulan ve 78 çekimser ve 43 kabul oyuna karşın 46 ret oyuyla reddedilen karar tasarısına aleyhte oy veren İtalya ve diğer Avrupa Birliği ülkeleri sayesindedir [1].

27 üyesinden 21’i NATO üyesi olan (aralarında AB’den yeni çıkan Büyük Britanya’nın da dahil olduğu) Avrupa Birliği böylece, Amerika Birleşik Devletlerininkiyle tamamen aynı olan NATOnun konumuyla yeknesaklaştı. Önce Obama, ardından da Trump yönetimi, Rusya’yı hiçbir kanıt olmaksızın yasaklı kategoride bir füze denemesi yapmakla suçlayarak, İNF anlaşmasından geri çekilme niyetlerini ortaya koydular. Eş zamanlı olarak, Avrupada yeniden Rusyaya, Asya-Pasifik bölgesinde ise Çine yönelik olarak konuşlandırılacak füzeler yerleştirilmesini hedefleyen bir program başlattılar.

BM’deki Rus temsilci, bunun « topyekun bir silahlanma yarışının başlangıcı » olduğu uyarısında bulunuyor. Başka deyimle, eğer ABD Avrupada yeniden Rusyaya yönelik (80li yıllarda Comiso’da konuşlu Cruise füzeleri gibi) nükleer füzeler yerleştirirse, Rusyanın da kendi topraklarında Avrupadaki hedeflere yönelik (ama ABDyi vuramayacak olan) benzer füzeler yerleştireceği yönünde uyarıda bulunuyor.

AB’nin BM daimi temsilcisi bütün bunları küçümseyerek, Rusya’yı İNF anlaşmasını sabote etmekle suçladı ve « Rusyanın sunduğu karar tasarısı gündem konusuyla uyuşmadığı » için Birlik üyesi tüm ülkelerin aleyhte oy kullanacağını duyurdu. Dolayısıyla Avrupa Birliği, İtalya da dahil olmak üzere Avrupa’da yeni ABD nükleer füzelerinin olası konuşlanışına yeşil ışık yakmış oldu.

Giuseppe Conte Hükümeti, böylesi önemli bir konuda selefleri gibi ulusal egemenliğinden feragat ederek, ABD komutasındaki NATO ile aynı safta olan, AB ile aynı safa geçti. Ve siyasi yelpazenin tamamından BM’de nasıl oy kullanılacağına parlamentonun karar vermesi gerektiği yönünde hiçbir ses çıkmadı. Ve ABDye ulusal topraklarımızdan B61 nükleer bombalarını geri çekmeye ve 2020nin ilk yarısından itibaren yeni ve çok daha tehlikeli B61-12’leri yerleştirmemeyi dayatan, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması’na İtalyanın uymasını talep etmek üzere de Parlamentodan hiçbir ses yükselmedi.

Böylece, "egemenliğin halka ait olduğu" yönündeki anayasal ilke tekrar ihlal edilmektedir. Ve siyaset-medya aygıtı İtalyanları bu yaşamsal öneme sahip konular hakkında karanlıkta tuttuğu için, sadece haber verme özgürlüğü değil, ama haber alma hakkı anlamında da bilgi edinme hakkı ihlal edilmektedir.


[1] BM Genel Kurulu İNF anlaşmasını ele alamayacak”, Tercüme Osman Soysal, Voltaire İletişim Ağı , 27 Ekim 2018.

Çeviri 
Kaynak NO WAR NO NATO

https://www.pandoratv.it/category/opinioni/manlio-dinucci-opinioni/Manlio Dinucci

Coğrafyacı ve jeo-politikçi. Yayınlanan son eserleri:  Laboratorio di geografia, Zanichelli 2014 ; Diario di viaggio, Zanichelli 2017 ; L’arte della guerra / Annali della strategia Usa/Nato 1990-2016, Zambon 2016, Guerra Nucleare. Il Giorno Prima 2017; Diario di guerra Asterios Editores 2018

No comments:

Post a Comment

DO THE MATHS

inessa

MARIA BUTINA

11796379_858167404273027_556830684833804

I'M MARIA AND I NEED YOUR HELP.

MY STORY

THE PUTIN INTERVIEWS


The Putin Interviews
by Oliver Stone (
FULL VIDEOS) EN/RU/SP/FR/IT/CH


http://tributetoapresident.blogspot.com/2018/07/the-putin-interviews-by-oliver-stone.html
TRIBUTE TO A PRESIDENT


NA PRMEIRA PESSOA

Um auto retrato surpreendentemente sincero do Presidente da Rússia, Vladimir Putin

CONTEÚDO

Prefácio

Personagens Principais em 'Na Primeira Pessoa'

Parte Um: O Filho

Parte Dois: O Estudante

Parte Três: O Estudante Universitário

Parte Quatro: O Jovem especialista

Parte Cinco: O Espia

Parte Seis: O Democrata

Parte Sete: O Burocrata

Parte Oito: O Homem de Família

Parte Nove: O Político

Apêndice: A Rússia na Viragem do Milénio


DANIELE GANSER

contaminação nos AçoresSubtitled in EN/PT

Click upon the small wheel at the right side of the video and choose your language.