Friday, April 12, 2019

TUR -- Manlio Dinucci -- Floransa’da NATO’nun 70nci kuruluş yıldönümü için alternatif kutlamaFloransa’da NATO’nun 70nci kuruluş yıldönümü için alternatif kutlama
yazan Manlio DinucciNATO’nun 70nci kuruluş yıldönümü, Brükseldeki NATO karargahı yerine Washington’daki Dışişleri Bakanlığı karargahında bir araya gelen 29 Dışişleri Bakanı tarafından kutlandı. Tören üstadı, Dışişleri Bakanı Michael Pompeo tarafından yapılan açılış konuşmasının anonsunu yapmakla yetinen NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg idi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’na göre NATO önemlidir, çünkü onun sayesinde « NATO, ABDnin transatlantik bölgesindeki (yani Avrupada) ve Ortadoğu ve Güney Asya gibi, stratejik açıdan kritik olan başka bölgelerdeki askeri harekatlarında temel önem taşımaktadır ». Dolayısıyla bizzat Dışişleri Bakanlığı, bize açık bir şekilde NATOnun ABDnin bir enstrümanı olduğunu söylemektedir. İtalyada buna hiçbir siyasi tepki verilmedi.

Tek cevap, Comitato No Guerra, No NATO ve Michel Chossudovsky (Montreal) yönetimindeki araştırma merkezi Global Research tarafından ve yaklaşık 600 katılımcıyla 7 Nisanda Floransadaki Odeon sinema-tiyatrosunda düzenlenen sempozyumdan geldi.
Varılan sonuçlar aşağıda sunulmuştur.

NATO’dan çıkmak için bir uluslararası cephe için Floransa Deklarasyonu

Nükleer silahların kullanılmasıyla İnsanlığın sonu anlamına gelebilecek geniş kapsamlı bir savaşın çıkma riski, yaklaşan tehlikeden habersiz bırakılan kamuoyu tarafından algılanmamış olsa da, gerçektir ve giderek artmaktadır.

Savaş sisteminden çıkma konusundaki güçlü taahhüt hayati öneme sahiptir. Bu, İtalyanın ve diğer Avrupa ülkelerinin NATOya aidiyeti sorununu gündeme getirmektedir.

NATO bir ittifak değildir. Amacı Batı ve Doğu Avrupanın askeri kontrolü olan, Pentagonun komutası altındaki bir kuruluştur.

NATO üyesi ülkelerdeki ABD üsleri, Washington’a siyasetlerini nüfuz altında bırakma ve kontrol etme ve gerçek demokratik tercihlerini engelleme imkanı verecek şekilde, buralarda daimi bir askeri varlığı muhafaza ederek onları işgal etmeye yaramaktadır.

NATO, Yugoslavya, Afganistan, Libya ve diğer savaşlarda yaşandığı üzere, insanlığa karşı suçlar işleyerek, iktidardaki en büyük Avrupalı grupların suç ortaklığıyla, ABDnin çıkarları için çalışan bir savaş makinesidir.

NATO’nun 1999’da Yugoslavya’ya karşı yürüttüğü saldırgan savaş, Afganistan, Libya, Suriye ve diğer ülkelere karşı savaşlarla uluslararası hukukun topyekun ihlaliyle, askeri müdahalelerin küreselleşmesine yol açmıştır.

ABD’nin 1 200 milyar dolarlı nükleer programı gibi muazzam askeri programları desteklemek için, askeri bütçeleri sosyal harcamaların aleyhine sürekli olarak artmakta olan üye devletler tarafından finanse edilen bu savaşlar üye devletler tarafından finanse edilmektedir.

ABD, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasını ihlal ederek, sahte « Rus tehdidi » gerekçesiyle, NATOnun nükleer olmayan 5 devletinde nükleer silahlar konuşlandırmaktadır. Böylece Avrupanın güvenliğini tehlikeye atmaktadır.

Gittikçe daha fazla hasara neden olan ve bizi büyük bir savaşın yakın tehdidine maruz bırakan savaş sisteminden çıkmak için, egemen ve tarafsız var olma hakkını teyit ederek, NATOdan çıkmak gerekmektedir.

Bu şekilde, NATOnun ve diğer herhangi bir askeri ittifakın dağıtılması sürecine, tüm Avrupa bölgesindeki yapıların yeniden yapılandırılmasına, halkların özgürlük ve toplumsal adalet özlemlerinin gerçekleştiği çok kutuplu bir dünyanın oluşumuna katkıda bulunmak mümkündür.

NATO’daki tüm Avrupa ülkelerinde, geleceğimiz için yaşamsal önem taşıyan bu hedefe varmak için verilen çok çetin mücadeleyi destekleyebilecek bir tabana sahip örgütsel bir ağ oluşturularak bir Uluslararası NATO EXİT cephesinin kurulması önerisinde bulunuyoruz.Çeviri
Osman Soysal

NO WAR NO NATO

No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

James Bacque

BYOBLU

irmãos de armas


Subtitled in PT, RO, SP

Click upon CC and choose your language.


manlio

VP
Before the Presidential Address to the Federal Assembly.The President of Russia delivered
the Address to the Federal Assembly. The ceremony took
place at the Manezh Central Exhibition Hall.


January
15, 2020


vp

President of Russia Vladimir Putin:

Address to the Nation

Address to the Nation.

READ HERE


brics


Imagem

PT -- VLADIMIR PUTIN na Sessão plenária do Fórum Económico Oriental

Excertos da transcrição da sessão plenária do Fórum Económico Oriental

THE PUTIN INTERVIEWS


The Putin Interviews
by Oliver Stone (
FULL VIDEOS) EN/RU/SP/FR/IT/CH


http://tributetoapresident.blogspot.com/2018/07/the-putin-interviews-by-oliver-stone.html
TRIBUTE TO A PRESIDENT


NA PRMEIRA PESSOA

Um auto retrato surpreendentemente sincero do Presidente da Rússia, Vladimir Putin

CONTEÚDO

Prefácio

Personagens Principais em 'Na Primeira Pessoa'

Parte Um: O Filho

Parte Dois: O Estudante

Parte Três: O Estudante Universitário

Parte Quatro: O Jovem especialista

Parte Cinco: O Espia

Parte Seis: O Democrata

Parte Sete: O Burocrata

Parte Oito: O Homem de Família

Parte Nove: O Político

Apêndice: A Rússia na Viragem do Milénio


contaminação nos AçoresSubtitled in EN/PT

Click upon the small wheel at the right side of the video and choose your language.


convegno firenze 2019