GIULIETTO CHIESA

WWIII

CROATIAN  ENGLISH   ESPAÑOL  GREEK  NEDERLANDS  POLSKI  PORTUGUÊS EU   PORTUGUÊS BR  ROMANIAN  РУССКИЙ

What part will your country play in World War III?

By Larry Romanoff, May 27, 2021

 

The true origins of the two World Wars have been deleted from all our history books and replaced with mythology. Neither War was started (or desired) by Germany, but both at the instigation of a group of European Zionist Jews with the stated intent of the total destruction of Germany. The documentation is overwhelming and the evidence undeniable. (1) (2) (3) (4) (5) (6) (7) (8) (9) (10) (11)

         Read More

BRUTALITY

BRUTALITY IN ACTION

AND NO ONE REACTS AGAINST AND OPPOSES IT!!!....

BRUTALIDADE EM ACÇÃO

E NINGUÉM REAJE CONTRA ELA E SE OPÕE!!!...

https://twitter.com/backtolife_2023/status/1589485984361873408?s=20&t=7vdffgzpUFi2yeU4FxCHng

 Thursday, May 9, 2019

TUR -- Manlio Dinucci -- Küresel askeri harcamanın lokomotifi ABD


Küresel askeri harcamanın lokomotifi ABD
yazan Manlio Dinucci
Küresel askeri harcamalar –SİPRİnin 29 Nisan tarihli tahminlerine göre [1]–, 1998’e göre gerçek anlamda % 76 oranında bir artışla, 2018 yılında 1 800 miyar doları aştı. Bu tahmine göre, dünyada her dakika silah ve ordular için yaklaşık 3,5 milyon dolar harcanmaktadır.
İlk sırayı, 2018 yılında 649 milyar ile ABD almaktadır. Bu tutar, yurtdışındaki savaş operasyonlarını içeren sadece Pentagon bütçesini temsil etmektedir, ama ABDnin bütün askeri harcamalarını değil. Buna askeri nitelikli başka kalemler de eklenmektedir. Emekli askerlerle ilgili Gaziler Bakanlığı, 2018 yılında 180 milyar dolar bütçeye sahipti.
17 ajanstan (en tanınmışı CİA olan) oluşan İstihbarat Topluluğu, gizli operasyonlar için yapılan gerçek harcamaların görünen yüzü olan, 81,5 milyar dolarlık bir bütçe açıklamaktadır.
Anayurt Güvenliği Bakanlığı, özellikle « gizli servislerle birlikte mali altyapımızı ve üst düzey yöneticilerimizi korumak » için, 2018 yılında 70 milyar harcamıştır.
Enerji Bakanlığı, nükleer silahların bakımı ve modernizasyonu için, bütçesinin yarısına karşılık gelen 14 milyar harcamıştır.
Bunları ve diğer başka kalemleri de hesaba katarsak, ABDnin askeri harcaması 2018 yılında yaklaşık olarak 1 000 milyar dolara yükselmektedir. Kişi başına harcama olarak, her ABD vatandaşı başına 3 bin dolara eşdeğerdir. Askeri harcama, 1 000 milyara tırmanan ve güçlü bir şekilde artmakta olan federal bütçe açığının başlıca nedenidir. Bu harcama, başka etkenlerle birlikte, 2019’da 22 000 milyar doları aşan, 390 milyara varan yıllık faizlerle birlikte 2025te iki katına çıkacak olan ABDnin kamu borcunu daha da şişirmektedir.
Bu sistem, değeri ABDnin gerçek ekonomik kapasitesiyle değil ama temel rezerv ve hammaddelerin uluslararası fiyatlarının para birimi olmasıyla belirlenen doların hegemonyasına dayanmaktadır. Bu durum Amerikan Merkez Bankasına, Hazine tarafından ihraç edilen tahvil ve diğer menkul kıymetler aracılığıyla devasa ABD kamu borcunun finanse edildiği binlerce milyar dolar basmasına imkan vermektedir.
Çin, Rusya ve diğer ülkeler doların hegemonyasını ve onunla birlikte Batı’nın egemenliğindeki ekonomik ve politik düzeni sorgularken ABD, federal bütçesinin % 25ini dünyanın en pahallı savaş makinesine yatırarak, savaş kartını gittikçe daha çok kullanmaktadır.
ABD’nin askeri harcaması, şimdilik çok daha düşük düzeylerde kalan diğer ülkelerinki üzerinde bir motor etkisi yaratmaktadır. Her ne kadar Pekinin verdiği resmi rakam 175 olsa da, SİPRİ, Çinin askeri harcamasını 2018 yılında 250 milyar dolar olduğunu tahmin etmektedir. Rusya’nın harcaması, ABD’ninkinden on kat daha az olmak üzere (sadece Pentagon’un bütçesini dikkate alırsak), 61 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Aynı tahminlere göre, NATO üyesi yedi ülke –ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya, Kanada ve Türkiye– dünyanın toplam askeri harcamasının yarısını gerçekleştirmektedir.
2018’de dünya sıralamasında 13ncü sıradan 11nci sıraya yükselen İtalyanın askeri harcaması, SİPRİ tarafından 27,8 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir. Böylece, savunma bütçesinin dışında başka kalemler de içeren İtalyanın askeri harcamasının artarak 25 milyar Euroya ulaştığına yönelik tahmin büyük ölçüde doğrulanmış olmaktadır.
Bu da bir yılda, bugün askeri amaçlarla daha şimdiden (tahminlere göre) dört yıllık vatandaşlık gelirine eşdeğer (tahminlere göre) harcama yaptığımız anlamına gelmektedir. ABDnin dümen suyunda, ileride daha da güçlü bir artış yapılmasına karar verildi. En güçlü « vatandaşlık geliri » bundan böyle savaşınkidir.
Çeviri
Osman Soysal
[1Trends in world military expenditure, 2018, Nan Tian, Aude Fleurant, Alexandra Kuimova, Pieter D. Wezeman, Siemon T. Wezeman, Stockholm International Peace Research Institute, April 29, 2019.


DÉCLARATION DE FLORENCE

pour un front international pour la sortie de l’OTAN/NATO


No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.

Manifestações

2007 Speech

UKRAINE ON FIRE

Discurso do Presidente da Rússia, Vladimir Putin, na manhã do dia 24 de Fevereiro de 2022

Discurso do Presidente da Rússia, Vladimir Putin, Tradução em português
Presidente da Rússia, Vladimir Putin: Cidadãos da Rússia, Amigos,

Considero ser necessário falar hoje, de novo, sobre os trágicos acontecimentos em Donbass e sobre os aspectos mais importantes de garantir a segurança da Rússia.

Começarei com o que disse no meu discurso de 21 de Fevereiro de 2022. Falei sobre as nossas maiores responsabilidades e preocupações e sobre as ameaças fundamentais que os irresponsáveis políticos ocidentais criaram à Rússia de forma continuada, com rudeza e sem cerimónias, de ano para ano. Refiro-me à expansão da NATO para Leste, que está a aproximar cada vez mais as suas infraestruturas militares da fronteira russa.

É um facto que, durante os últimos 30 anos, temos tentado pacientemente chegar a um acordo com os principais países NATO, relativamente aos princípios de uma segurança igual e indivisível, na Europa. Em resposta às nossas propostas, enfrentámos invariavelmente, ou engano cínico e mentiras, ou tentativas de pressão e de chantagem, enquanto a aliança do Atlântico Norte continuou a expandir-se, apesar dos nossos protestos e preocupações. A sua máquina militar está em movimento e, como disse, aproxima-se da nossa fronteira.

Porque é que isto está a acontecer? De onde veio esta forma insolente de falar que atinge o máximo do seu excepcionalismo, infalibilidade e permissividade? Qual é a explicação para esta atitude de desprezo e desdém pelos nossos interesses e exigências absolutamente legítimas?

Read more

ARRIVING IN CHINA

Ver a imagem de origem

APPEAL


APPEAL TO THE LEADERS OF THE NINE NUCLEAR WEAPONS' STATES

(China, France, India, Israel, North Korea, Pakistan, Russia, the United Kingdom and the United States)

中文 DEUTSCH ENGLISH FRANÇAIS ITALIAN PORTUGUESE RUSSIAN SPANISH ROMÂNA

manlio + maria

MOON OF SHANGHAI site

LR on CORONAVIRUS

LARRY ROMANOFF on CORONAVIRUS

Read more at Moon of Shanghai

World Intellectual Property Day (or Happy Birthday WIPO) - Spruson ...


Moon of Shanghai

L Romanoff

Larry Romanoff,

contributing author

to Cynthia McKinney's new COVID-19 anthology

'When China Sneezes'

When China Sneezes: From the Coronavirus Lockdown to the Global Politico-Economic Crisis

manlio

James Bacque

BYOBLU

irmãos de armas


Subtitled in PT, RO, SP

Click upon CC and choose your language.


manlio

VP
Before the Presidential Address to the Federal Assembly.The President of Russia delivered
the Address to the Federal Assembly. The ceremony took
place at the Manezh Central Exhibition Hall.


January
15, 2020


vp

President of Russia Vladimir Putin:

Address to the Nation

Address to the Nation.

READ HERE


brics


Imagem

PT -- VLADIMIR PUTIN na Sessão plenária do Fórum Económico Oriental

Excertos da transcrição da sessão plenária do Fórum Económico Oriental

THE PUTIN INTERVIEWS


The Putin Interviews
by Oliver Stone (
FULL VIDEOS) EN/RU/SP/FR/IT/CH


http://tributetoapresident.blogspot.com/2018/07/the-putin-interviews-by-oliver-stone.html
TRIBUTE TO A PRESIDENT


NA PRMEIRA PESSOA

Um auto retrato surpreendentemente sincero do Presidente da Rússia, Vladimir Putin

CONTEÚDO

Prefácio

Personagens Principais em 'Na Primeira Pessoa'

Parte Um: O Filho

Parte Dois: O Estudante

Parte Três: O Estudante Universitário

Parte Quatro: O Jovem especialista

Parte Cinco: O Espia

Parte Seis: O Democrata

Parte Sete: O Burocrata

Parte Oito: O Homem de Família

Parte Nove: O Político

Apêndice: A Rússia na Viragem do Milénio


contaminação nos AçoresSubtitled in EN/PT

Click upon the small wheel at the right side of the video and choose your language.


convegno firenze 2019